Hayal Yemekler

yabani elma reçeli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yabani elma alıç kadar olur ve reçeli saplarıyla yapılır.  Bu şekilde hem görüntüsü şirin hem yemesi zevkli oluyor. Saplarından tutup ağzımıza atıyoruz bir iki ısırık sonrası tarçın kokulu nefis tadını alıyoruz ve sapı çıkardığınızda çekirdeklerin sapında kaldığını görerek hayret ediyoruz..

yabani elma reçeli

byselay, Ekim 19, 2018

yabani elma reçeli

malzemeler:

Yapılışı:

  • Elmaların sapını koparmadan yıkayın.
  • Tencereye alıp üzerine yarım su bardağı su ekleyin, kapağını kapatın ve orta ateşte kaynamaya bırakın. Elmalar solup kabuğu hafif soluncaya kadar 20 dakika haşlayın. Daha sonta üzerine 1 su bardağı su ile toz şekeri ekleyin.
  • Daha sonra üzerine toz şekeri, tarçın ve bir su bardağı su ekleyip                                    kaynayıncaya kadar kaşığın tersiyle yavaşça karıştırın. Kaynadıktan                                sonra fazla karıştırmayın. 15 dakika da şekerle kaynatıp limon suyunu                            ve tuzu ekleyin ve 5 dakika sonra ocağın altını kapatın.
  • Ilık hale gelen reçelin üzerindeki köpükleri ve tarçın çubuğunu alın. Kavanozlara doldurup  soğuyunca kapaklarını sıkıca kapatın.

Afiyet olsun...

 

Yorumlar kapalı.