Hayal Yemekler

besinler ve ne içerdikleri

 

Her meyve ve sebzenin mutlaka bir yararı vardır. İçinde barındırdığı vitamin ve mineraller ile vücudumuzun direncini artırır, zindelik verirler. Ama bunlardan hastalıklara fayda sağlayanlar sadece yardımcıdır. Tek başına onunla tedavi sağlanmaz. Özellikle hastalığı için ilaç kullananlar bitkisel tavsiyeleri denemeden önce mutlaka doktora sormalıdır. İlacın içindeki madde ile bitkinin etken maddesi birleşerek yarar yerine zarar verebilir.

 

kuşburnu

 

Kuşburnu bol C vitamini içerir. Kan dolaşımını hızlandırır. Romatizma ağrılarını azaltır.  İshali keser, idrar söktürür.  Bağırsak yumuşatıcıdır ve kurtlarını düşürür.

 

dut kurusu

 

Dut P vitamini içerir. Kansızlığa iyi gelir. Vücudu kuvvetlendirir. Kabızlığı önler. Saç dökülmesini önler. Dut yaprakları ezilerek çıkan sıvı ile saçlar yıkanırsa onları gürleştirir.

 

mandalina1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mandalina A, B1, B2 ve C vitamini ile sodyum ve potasyum içerir. Hazmı kolaylaştırır. Sakinleştirir, direnci artırır. Kabuğunda bulunan P vitamini nedeniyle kabuğu ile mikserden geçirip içmek damar sertliğine ve felçlilere iyi gelir. Kan yapıcı ve cildi güzelleştirici özelliği vardır.

 

Greyfurtta A, B, C ve P vitaminleri vardır. Kan damarlarını yumuşatır, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bronşları boşaltır. Soğuk algınlığına iyi gelir. Hazmı kolaylaştırır, iştah açar. Tansiyon, şeker ve kolesterolü düşürür. Kanı temizler. Sabahları içilecek 1 bardak greyfurt suyu idrar söktürür, yorgunluk maddelerini dışarı atar. O gün yorulmadan çalışmayı sağlar.

 

portakal

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Portakalda bol C vitamini vardır. Kolay anlamayı sağlar, insanı diri tutar. Sınav öncesi içilecek 1 bardak portakal suyu algılama kolaylığı sağlar.

 

şamfıstığı

 

Antepfıstığının A, B1, B2 vitamini ve proteini boldur. Enerji verir, vücudun gelişmesini sağlar. İdrar yollarındaki kumları temizler. Safra kesesi ve böbrek ağrılarına iyi gelir. Bronşit ve öksürüğe karşı faydalıdır. Kalp hastalıklarını ve kanseri önler.

 

kestane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kestanede B1,B2,C, ve PP vitaminleri vardır. Ayrıca potasyum, fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir ve sodyum içerir. Kalp rahatsızlıklarına ve damar sertliğine iyi gelir.

 

gilaboru3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gilaboruda C vitamini, demir, kalsiyum ve fosfor vardır. Salamurasının sıkılan suyu böbreklerdeki kum ve taşların düşmesine yardımcı olur. Suyu içilirse safra kesesi ve bazı karaciğer hastalıklarına iyi gelir. Kabukları kaynatılarak içilirse astım, romatizma, sara, kabakulak, doğum sonrası krampları, uyku bozukluklarına iyi gelir ve kanser tümörlerinin küçülmesine yardımcı olur.

 

şalgam turşusu 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı pancar haşlanıp hem suyu içilir hem kendi yenirse kansızlığa iyi gelir.

 

Resim 1864

 

Yer fıstığı A, B1, B2, B6 vitamini içerir. Karaciğer şişkinliğini giderir. Böbrek ve safra kesesi ağrılarına karşı faydalıdır. Öksürük söktürür. Çocukların zekasını geliştirir. B vitaminleri ve protein yönünden zengindir. Zihin yorgunluğuna ve zayıf sinirlere iyi gelir.

 

Resim 1859

 

Fındıkta A, C,  E ve B vitaminleri bulunur. Fosfor, çinko ve demir içerir. Kansızlığa ve sarılığa iyi gelir. İçerdiği kalsiyum nedeniyle kemik ve diş yapısını kuvvetlendirir. Hormonal dengeyi korur. Vücudun yağ oranını dengeler. Dövülmüş fındık bal veya pekmezle karıştırıp yenirse vücuda kuvvet verir ve şişmanlatır. Fındık yağı böbrek ve taş ağrılarını giderir. Haftada 150 gr. fındık yiyenlerde kalp ve damar hastalıklarına daha az rastlanmaktadır. Çinko nedeniyle gribe karşı çok faydalıdır. Fındık kolesterolü düşürür.

 

Resim 1778 

 

Cevizde A, B1, B2, E ve K vitaminleri bulunur. Omega 3 bakımından zengindir. Kalp için çok faydalıdır. Vücudu besler. Basuru giderir. Sinirleri uyarır ve  kuvvetlendirir. Kas dokusunun çalışmasını sağlar. Uzun yolculuklarda, performans gerektiren etkinliklerde faydalıdır. Kemik ve dişleri güçlendirir. Meyveler içinde sadece cevizde gümüş iyonu bulunur ve yalnızca beyin tarafından kullanılır. Kalp damarlarını açmak akşamdan için bir bardak suda bütün halde bir ceviz içi üzeri kapalı olarak bekletilir. Sabah hafif yağlı bir hale gelen suyu içilir. Cevizi yenir. Bir türlü geçmeyen öksürük için cevizin ortasındaki kahverengi ince odunsu bölüm 1-2 dakika suda kaynatılıp 10 dakika demlenir. Çay gibi içilir.

 

 bademiçi

 

Bademde A, B1, B2 ve E vitamini vardır. Magnezyum ve demir vardır.Karaciğer ve dalağın çalışmasına yardımcı olur. Sinirleri kuvvetlendirir. Zihni açar, beden yorgunluğunu giderir. Baş ağrısına iyi gelir. Özellikle yüze renk verir.

 

Bademyağı haftada bir kere vücuda masajla yedirilirse cildi güzelleştirir. Acıbadem boğaz ağrısına iyi gelir, göğsü yumuşatır, öksürüğü giderir. Günde 1-2 tane yenirse şekere iyi gelir.

 

 erik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Erikte B1, B2 ve C vitamini bulunur. Romatizma ve damar sertliğine fayda sağlar. Yeşil erik çiğnenir ve dil üzerinde biraz tutulursa pamukçuğa iyi gelir. Kuru erikte bol potasyum bulunur. Vücudun su oranını dengeler ve kanı sulandırır.

 

 hurma

 

Hurmada A, B ve C vitaminleri, protein, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, kükürt, fosfor ve klor vardır. Kansızlığa ve kansere karşı korur. Bedeni ve zihinsel yorgunluklara iyi gelir, enerji verir, dinç tutar. Süt, ceviz içi ve hurma birlikte mikserden geçirilip sabahları içilirse vücudu kuvvetlendirir.

 

Sultan Selim inciri 4 Sept.2009 002

 

İncirde demir, mangan, kobalt ve flüor bulunur.  Vücudu kuvvetlendirir. Bağırsakları çalıştırır. Kemiklere faydalıdır.

 

fasulye

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taze fasulye A, B1 vitamini ve potasyum içerir. Şekeri önler. Kalp çarpıntısını giderir. Genç görünmeyi sağlar.

 

Resim 1780

 

Kuru fasulye B vitamini, protein ve lif yönünden zengindir. Kemik gelişimine ve zayıf sinirlere karşı fayda sağlar. Tansiyon ve kalbe iyi gelir. Mide ve bağırsakların çalışmasını kolaylaştırır. Et ile protein yönünden hemen hemen eşdeğerdir.

 

Resim 1803 

 

Domates A, B, C ve K vitaminleri ile kalsiyum, fosfor ve potasyum içerir.  Cilt ve göze faydalıdır. İdrar söktürücüdür, kabızlığı önler. Domates safra ve böbrek taşlarını eritir. Romatizma için her sabah 1 su bardağı taze sıkılmış domates suyu içmelidir. Ayrıca iştah artırır, hazmı kolaylaştırır, kansere karşı mukavemet sağlar. Özellikle prostat kanserine iyi geldiği uzmanlarca belirtilmektedir.

 

biberler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biberde A, B, C, D, P ve K vitamini bulunur. İştah artırır, hazmı kolaylaştırır. Bulaşıcı hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Romatizma ve diş ağrısını azaltır. Dokuları onarır, terlemeyi artırır. Yatıştırıcıdır. Öksürük ve boğaz ağrısına gargara yapılırsa iyi gelir. Kırmızı biberdeki aroma maddeleri mutluluk hormonu salgılatır. Çiğ ve acı olan kırmızı biber bu konuda daha etkilidir. Uykusuzluğa iyi gelir. Nefes açıcıdır. Kalbe iyi gelir.

 

Isırgan otunda  A, B2, B5, B9, K ve C vitaminleri vardır. Isırgan saçlara, kansere ve kolesterole iyi gelir. 

 

Resim 1747

 

Keçiboynuzu A, B1, B2, E ve K vitaminleri içerir. Potasyum, kalsyum ve fosfor bakımından zengindir. Hafızayı güçlendirir, kan yapar, vücuda kuvvet verir. Göğsü yumuşatır. Öksürür ve balgamı keser, astıma faydalıdır. Sinirleri rahatlatır. Cinsel gücü artırır. Çocuklarda kemik gelişimine fayda sağlar, zeka gelişimini destekler.

 

et kavurma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı ette bol  D vitamini ve demir ve niasin vardır. Kemik gelişiminde faydalıdır. Yorgunluğu giderir. Cildi renklendirir, zindelik verir. Deri ve sinir sistemi üzerinde etkilidir. Enerji verir.

 

Resim 1807

 

Limon A, E ve C vitamini içerir.  Bademcik iltihabına ve ağrılara faydalıdır. Yenilirse diş kanamalarını önler. Vücudu mikroplardan korur. Canlılığı artırır, algılama yeteneğini artırır. Sınavlardan önce limonata içilirse faydası olur. Limon kabuğu bıçak ve çelik eşyaların parlatılmasında kullanılır. Astım krizinin etkisini limon koklamak azaltır. Ağır yemeklerden sonra sıcak suyun içine sıkacağınız yarım limon veya 2 çay kaşığı sirke hazmı kolaylaştırır. Limon suyu ile yapılan gargara bademciklere iyi gelir. Limon suyu, şeker ve karbonat karışımı mide ağrısına faydalıdır. Limonlu çay ve limonlu ıhlamur gribe iyi gelir.

 

ıspanak1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ispanakta A, B1, B2, B6, C, D ve K vitaminleri vardır. Ayrıca demir, magnezyum, iyot ve fosfor bulunur. Soğuk algınlığına iyi gelir. Protein üretimini sağlar. Kan pıhtılaşmasını sağlar. Yüksek tansiyona karşı etkilidir. Kan yapıcıdır. Kanser önleyici özelliği vardır. Tansiyona, kalbe, göze, psikolojik hastalıklara iyi gelir. Derideki yaşlanma lekelerini önler. Güçlü bir antioksidandır.

 

Resim 1805

 

Yumurtada A, B, D ve E vitamini ile demir ve çinko bulur. Deri ve göz için faydalıdır, hafızayı güçlendirir. Hücre, solunum ve sindirim sistemi için yararlıdır. Güneş ışığından yeterli faydalanıldığında D vitaminine bağlı kemik bozukluğu gelişmesini engeller. Yumurtadaki kolin maddesi beyin fonksiyonlarını yerine getirmede önemli rol oynar. C vitamini açısından zengin besinlerle birlikte yenildiğinde demirin emilimini artırır. Tahıllarla birlikte tüketilirse protein kalitesi artar.

 

türk kahvesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kahve günde 1-2 fincan içilirse sindirimi kolaylaştırır, zihni açar, zindelik verir, cinsel gücü artırır, kalbi kuvvetlendirir. Fazlası kafein bulunduğundan zararlıdır, çarpıntı ve kulaklarda uğultu yapar. Kahve çekirdeğine limon sıkıp çiğneyerek yerseniz baş ağrısını keser.

 

 Resim 1547

ekmek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ekmek  bol karbonhidrat ve protein içerir. B vitaminleri, kalsiyum, demir içerir. Diş çürümesini önler, kansere yakalanma riskini azaltır. Ekmek kabuğu daha uzun süre kan şekeri seviyesini sabit tutar.

 

Doğal meyve suları dişleri güçlendirir.

 

Yavşan otu şekeri düşürür.

 

gelincik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelincik çiçeklerinden yapılan şurup öksürüğe faydalıdır. Gıcık gibi olan öksürüğü giderir. Ağrıları azaltır.

 

Ebegümeci öksürüğü keser, göğsü yumuşatır. Nezle, bulantı ve kusmaya iyi gelir.                              

 

 

Resim 1772

 

Ayva kemikleri zayıf çocuklara çok faydalıdır. Barsak ve akciğer rahatsızlıklarına fayda sağlar. Kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. İshali keser. Yüksek tansiyon hastaları ve kabızlık çekenler yemekten kaçınmalıdır. Ayvanın içerdiği vitaminler: Şeker, Protein, organik asit, B2, C ve A vitaminleridir. Ayva yüksek oranda demir, potasyum, bakır gibi mineraller içerir. Aycanın tohumları da protein ve yağ içermektedir.

 

ayçiçeği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ayçiçeği gerginlik ve heyecanı giderir. Yenilecek ½ çay bardağı ayçiçeği günlük bakır ihtiyacını karşılar.

 

 

Kimyon sinir sistemini uyarır. Bir fincan kaynar suya iki tatlı kaşığı kimyon konulup içilirse, bir fikir, buluş arayanlar için idealdir.

 

kişniş 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kişniş beyni açar. Kolay öğrenmeyi sağlar. Bal ve ceviz içi ile karıştırılıp sabahları bir tatlı kaşığı yenirse öğrenciler için çok faydalıdır.

 

Kekik 

 

 

Kekik hazmı kolaylaştırır. Kalp çarpıntısını alır. Vücuda kuvvet verir. Barsak iltihaplarına iyi gelir. Şekeri düşürür. Tansiyonu geçici olarak yükseltir. Regl kanamalarını düzene sokar. Astım ve bronşitte fayda sağlar. Banyo yaptığınız suya bir avuç kekik atarsanız romatizma ağrılarını azaltır. Hamile ve guatr hastaları kullanmamalıdır.

 

Resim 1828

 

Karanfil ağız kokusunu giderir. Hazmı kolaylaştırır, idrar söktürür, bağırsak gazlarını önler, ishali giderir. Zihin yorgunluğuna, baş dönmesine iyi gelir. Kalbi kuvvetlendirir, cinsel gücü artırır, hamile kalmayı kolaylaştırır. Mikroplardan korur.

 

Zencefil kansere iyi gelir. Beynin yeni fikirler üretmesine yardımcı olur. Beyni korur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Nezle ve soğuk algınlığına iyi gelir.

 

tarçın çubukları 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tarçın iştah açıcıdır, mideye iyi gelir, şeker hastalığı riskini önler.

 

 

Yenibahar hazmı kolaylaştırır, gaz giderir.

 

 

Okaliptüs yaprakları astım ve nefes darlığında etkilidir. Balgam söktürür. Ateş düşürücüdür.

 

 

Makale Kategorileri:
VİTAMİNLER

Yoruma kapalı.

////// Rastgele Gönderiler