Hayal Yemekler

besinler ve faydaları

cennet meyvesi, hurma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cennet meyvesi veya diğer adıyla Trabzon hurması A, B ve C vitamini ve karbonhidrat yönünden zengindir. Potasyum, kalsiyum, fosfor, demir, niasin ve tiamin bulunur. Kansızlığa ve zayıflığa iyi gelir. Kalp ve damar sağlığını korur, sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Bağışıklık sistemini korur.

 

alıç

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alıçta bol C vitamini bulunur. Kalp ve damar hastalıklarına iyi gelir, bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansızlığa iyi gelir. Yüksek tansiyon ve kolestrolü düşürür. Önemli bir kalp ve damar sağlığı destekleyicisi olan alıç kalp damarlarını genişleterek kanın daha rahat pompalanmasını ve dolaşmasını sağlayarak kalbin yükünü hafifletir.Kalp atışlarını düzenleyerek aritmiye (düzensiz kalp atışı) karşı da koruyucu ve tedavi edici etki gösterir. Sinirler üzerinde yatıştırıcı etkisi ile sinir bozukluğunu ve sinirsel çarpıntıları giderir. Beyne kan akışını arttırır. Cinsel gücü arttırır. Uykusuzluğa iyi gelir. Mideyi kuvvetlendirir. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür.

 

Alıç yaprağı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alıç yaprağı kaynar suya atılıp 15-20 dakika demlenip içilirse, göğüs ağrısına (anjin), baş ağrısına ve gerginliğe iyi gelir.

 

Resim 1350

 

 

Kuşburnu bol C vitamini içerir. Kaynatılıp içilirse soğuk algınlığına iyi gelir. 1 tatlı kaşığı kuşburnu meyvesinin çekirdeği, 1 tatlı kaşığı ısırgan otu, 1 tatlı kaşığı adaçayı birlikte kaynatılıp 5 dakika demlendikten sonra bal ile tatlandırılarak günde 2-3 bardak içilirse damar sertliğini önler.

 

 

altın çilek

 

 

 

 

 

 

Altınçilek B veC vitaminleri yönünden zengin, kalsiyum, potasyum ve antioksidan oranı yüksekbir meyvedir. Kilo vermeye yardımcı olur. Şeker hastalarına faydalıdır.  Şeker hastaları günde 1 defa 6-8 adet, kilo vermek isteyenler günde 2 defa yemeklerden 10 dakika önce 4-5 adet yemelidir. Kalp ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarında tedavi edici özelliği bulunur, kolestrole faydası vardır. Ayrıca idrar söktürücü özelliği de bulunur. Düşük tansiyonlular, kan sulandırıcı ilaç içenler yememelidir.

 

Bira mayasının kan ve süt yapıcı özelliği vardır.

 

Resim 1801

 

Salatalıkta B1, B2 ve C vitaminleri bulunur. Sindirimi kolaylaştırır, dinçlik verir. Şekeri düşürür. Ciltteki ter bezlerini çalıştırır. Kanı temizler. Günde 2-3 bardak içilecek salatalık suyu iltihaplı romatizma için fayda sağlar.

                                                                                             

tere

Tere A, B2, C, E, K, PP vitaminleri içerir. Demir, iyot, fosfor, manganez ve bakır mineralleri bulunur. Güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki zararlı bakterileri öldürür.  İştah açar, idrar yollarını temizler. Bağırsak solucanlarını düşürür. Kabızlığı giderir. Romatizma ve damla hastalığında faydalıdır. Kan şekerini azaltır. Damar sertliğini önler. Vücuda kuvvet verir. Cinsel gücü artırır.  Prostat kanseri oluşmasını engeller. Tere, yağ yakıcıdır bu yüzden zayıflamak isteyenlere yardımcı olur. Tere suyu öksürüğü keser ve balgam söktürür. Polen ve bahar allerjisine karşı etkilidir. 

Bitter çikolata ve su öksürüğe iyi gelir.

 

Greyfurtta bol C vitamini vardır.  Kanı temizler, hazmı kolaylaştırır, bağışıklığı güçlendirir, cilt yapısını kuvvetlendirir, stresi azaltır, kalp rahatsızlıklarından korur ve doğal antioksidandır.

 

kuzukulağı (ekşilik)

 

Kuzukulağı C ve K vitaminleri içerir. Kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir, çinko ve fosfor mineralleri vardır. Protein ve lif yönünden zengindir. Yorgunluğu azaltır, vücuttaki gereksiz sıvıyı atar.

 ananas

Ananas  C vitamini yönünden zengindir. Bu nedenle uzun metin ezberlerinde yardımcı olur.Manganez içerir. Antioksidan koruma sağlar ve bağışıklık sisteminin destekçisidir. Kan dolaşımını hızlandırır. Tansiyona ve gribe iyi gelir. Ananas kilo verdirir. Ananas insan vücudunun ihtiyaç duyduğu bütün vitaminleri ve 16 doğal mineral içerir. Ananasın kilo verdirmedeki sırrı ise zengin suyunda saklıdır. Ananas suyu vücuttaki yağı etkili bir şekilde eritebilir. Dolayısıyla her gün yemekte ananas ya da ananas suyu tüketilebilir. Ancak yemeden önce ananası tuzlu suda yarım saat bekletmek gerekir.

zmbak

 

Beyaz zambak yapraklarının vücuttaki sızılara iyi geldiğini biliyor muydunuz? Yapraklar bir şişe zeytinyağı içinde 2-3 gün bırakılır. Çıkarıldıktan sonra bir sarımsak döveciyle ezilir. Zeytinyağı ile karıştırılarak yemeklerde birer çay kaşığı içilir.

                                                              

Balıkyağı A ve D vitamini yönünden zengindir. İyot, brom, fosfor gibi mineraller içerir. Kemikleri güçlendirir, vücut hücrelerini yeniler. İştah açar, sinirleri güçlendirir.

 

papatya çayı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Papatya çayı ruhsal gerginliğe, gribe ve idrar yolu rahatsızlıklarında faydalıdır. 2 kaşık kuru papatya ½ litre suda haşlanıp 1 saat egzamalı bölgeye kompres yapılırsa iyi gelir.

 

brokoli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Brokoli   A, B1, B2, B3, B5, B6, ve bol C vitamini, kalsiyum, bakır, demir, manganez, fosfor, potasyum ve çinko açısından oldukça zengin ve değerli bir sebze çeşididir. Bağışıklık sistemimizi de güçlendirir. Bol miktarlarda brokoli tüketmek eklemleri korur ve artrit tedavisinde büyük ölçüde yardımcı olur.

 

alabaş turp

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alabaş turp, diğer adıyla yer lahanası A, B ve C vitaminleri içerir. Kalsiyum, demir ve fosfor bakımından oldukça zengindir. Kansere yakalanma ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Kansızlığa iyi gelir. Emziren annelerde süt yapar. Çocuklarda zeka gelişimine katkı sağlar. Alabaş suyu, öksürüğe ve bronşite iyi gelir.

 

Söğüt ağacı kabuğu kaynatılıp içilirse ağrıları alır ateşi düşürür.

 

Limon suyu ile gargara yaparsanız ağız içinde oluşan yaralar geçer. Burun kanaması yaşayan kişiler bir miktar limon suyunun burunlarına çekerlerse burun kanamaları durur. Gıda zehirlenmesi sorunu yaşayan kişilere limon yedirilirse zehirlenmenin etkisi geçer. Nezle, grip soğuk algınlığı gibi hastalıklarında limon ve limon suyu tedavi edici etki gösterir. Çayın içine sıkacağınız 3-4 damla limon suyu çayın zararlı etkisini yok eder. Yağlı yemeklerin üzerine sıkılan limon suyu, bu yağlar yüzünden kilo almanızı engeller. Diş ve diş eti hastalıklarına limon suyu ile yapılan gargara bire biri gelir. Sık sık baş ağrısı çeken kişilere limon faydalı olur.
şamfıstığı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Antepfıstığı B,c ve E vitamini yönünden zengindir. Fosfor içerir. Kandaki şekeri ve kolestrolü düşürür. Bol proteinlidir. Bedeni ve zihni güçlendirir. Göğsü yumuşatır. Kalp ritmini düzenler.

 

kudret narı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kudret narı  yüksek oranda E vitamini ve kaliteli protein içererek bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.Araştırmalara göre; Kudret Narı, parçalı yapraklı, tırmanıcı, otsu bir yıllık bir bitkidir. Meyvesi olgunlaşınca, birbirinden ayrılır.

Sarı çiçekler açar, turuncu-sarı renkli meyveler verir. Anavatanı Hindistan’dır. Kudret Narı’nın gastrit ve ülser karşıtı etkisi, kudret narı meyvesinin bağışıklık sistemini güçlendiren özelliklerinden destek alıyor olabilir.


Kudret Narı için Önerilen Hastalıklar :
New York Üniversitesinde yapılan bir araştırmada kudret narında HIV virüsünün çoğalmasını engelleyen bir protein keşfedildiği bildirilmektedir.

Aynı zamanda kudret narının, antibiyotik etkisinin olduğu, lutein ve lycopene içeriği tümör büyümesini engelleyici özellikte olduğu da bildirilmektedir.

Mide ülserini tedavi eder. Egzama ve diğer cilt hastalıklarında faydalıdır. Yaraların çabuk iyileşmesinde ve çabuk kapanmasında etkilidir. Asya’da mide problemleri ve kan şekerinin kontrolü için yaygın olarak kullanılır.

Karaciğeri destekler, egzama ve sedefe faydalıdır. Bağırsak tembelliğini giderir, hücreleri yeniler, rahim yaralarını giderir,

Kudret Narının Kullanım Şekli ve Kullanım Dozu :

Olgunlaşarak kavuniçi rengi alan meyve ezilir, bir miktar balla karıştırılıp sabahları aç karnına yenilir. Bu şekilde en az 41 gün kullanılır. Taze meyve bulunmayan mevsimde ise halis zeytinyağı içinde bekletilen kudret narı aynı şekilde kullanılabilir.
Yanık ve cilt yaraları için lapa haline getirilerek cilde uygulanır.
Çekirdeklerinin kullanımında ise yıkanarak temizlenen çekirdekler ikiye ayrılır ve saf zeytinyağı içinde bekletilirek elde edilen karışım kullanılabilir. Meyvesinin kabukları kurutularak toz haline getirilerek de kullanılabilir.

 

Makale Kategorileri:
VİTAMİNLER

Yoruma kapalı.

////// Rastgele Gönderiler