Hayal Yemekler

daha güzel olmak için

 

güzellik resim

Evde yapabileceğiniz güzelleştiriciler:

 

KREMLER:

 

Kremler el, yüz veya vücut nemliyken sürülmelidir. Vücut kurulanmadan kremle birlikte  vücuda yedirilirse daha çok nüfuz eder. Nemini de daha uzun süre korur.

Siz de evde krem yapabilirsiniz.

EL KREMİ:

1) 1 kahve fincanı vazelin, 1 kahve fincanı gliserin, 1 iri limon suyu  iyice karıştırılır. Elleri yumuşatmak ve çatlaklar için birebirdir.

Ayak için: Eğer ayaklarınızda çatlaklar varsa yatmadan önce ılık suya konulan ayaklar 20 dakika kadar bekletilip ponza taşıyla ovulur. Daha sonra bu krem iyice yedirilerek sürülür. Üzerine bir çorap giyilerek yatılır.

 

2) 1 fincan limon suyu, 1 fincan gliserin, 1 fincan alkol. Üçü birlikte iyice karıştırılır. Çok az miktar alınıp sabah akşam ele sürülür. Limon beyazlatır, gliserin ise yumuşatır.

 

3) 2 haşlanmış patates, 1 su bardağı süt, 2 yumurta. Hepsi birlikte karıştırılır. Güzel kokmasını istiyorsanız 5-6 damla da gülsuyu damlatılır. Ele sürülüp 10 dakika bekletilir daha sonra ılık su ile yıkanır.

 

4) Ellerinizi yumuşacık yapmak için sütün içine bol limon sıkın ve elinizi bu limonlu sütte 5 dakika bekletin. Ara sıra da ovuşturun ki süt iyice nüfuz etsin deriye. Sonra da ılık su ile durulayın.

 

Patlıcan, patates veya taze cevizin kabuklarını soydunuz, yahut  yaprak sardınız, ama elleriniz kapkara oldu, sirke ile ovup durulayın. Hiçbir iz kalmaz.

 

5) Elleriniz kuruyor ve hışır hışır  ediyorsa: Gece yatarken ılık zeytinyağı sürün. Üzerine bir eldiven giyin.

 

6) Ellerinizi yumuşatıp nemlendirmek için olgun bir muzu 1 adet yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı krema ile blenderden geçirdikten sonra ellerinize sürüp 15 dakika bekleyiniz. Sonrasında ılık su ile yıkayınız.

 

Göz çevresindeki mor halkalar için: Gözünüzün üzerine dilimlenmiş elma koyun. 10 dakika sonra yıkayın.

 

Ayak topukları ve dirsekler için: Limonla ovulursa yumuşar, sertliği gider.

 

Yüzü canlandırmak için: Maden suyu ile limon suyu aynı ölçüde karıştırılır. Pamuğa batırılarak hafif tampon yapılarak yüz silinir.

 

Çatlayan dudaklarınız için: Özellikle sonbahar ve kışın esen sert rüzgarların etkisiyle yada ateşli durumlarda dudaklar çatlayabilir. Bunun en kolay yolu tedavi edici özelliği bulunan baldır. Gece yatarken dudaklarınıza ince bir tabaka bal sürün. Sabah kalkınca fırçalayarak yıkayın. Tekrar bal sürün. Kısa sürede yumuşayacak ve çatlaklıklar gidecektir.

Limon suyu sürmek de faydalıdır. Biraz acıtır ama kısa sürede çatlaklar gider.

 

Makyajınızı silmek için: Hakiki gülsuyuna batırılmış pamukla temizleyin.

 

Buhar banyosu: Haftada bir kez yüzünüzün dayanabileceği kadar sıcak su hazırlayıp üzerine eğilin. Başınızı büyük bir havlu ile örtün. Sıcak su buharına yüzünüzü 15 dakika tutun. Yumuşak bir havlu ile kurulayın.

 

NEMLENDİRİCİ:

Dışarı çıkarken özellikle soğuk ve rüzgarlı havalarda ellerinize krem, yüzünüze de nemlendirici sürün. Yağlı kremler soğuk havalarda cildi korur.

 

Banyodan çıkınca daha nemliyken süreceğiniz vücut kremi cildinizi korur.

 

Yüzünüzü yıkayınca havluyla kurulamayın. Bırakın cilt suyu emsin.

 

CİLDİNİZ İÇİN:

Salatalıkları soyduktan sonra kabuklarının iç kısmıyla yüzünüzü silin. Birkaç dakika içinde yüzünüzün serinleyip, cildinizin gerginleştiğini hissedeceksiniz.

 

Soda ile cildinizi temizlerseniz pırıl pırıl olur.

 

Yaşınız ilerlese de gergin cilde sahip olmak istiyorsanız, fazla makyaj yapmayın. Yapmanız gerekiyorsa yatmadan önce mutlaka temizleyin. Kalitesiz malzeme kullanmayın. Cildinizi kapatan fondötenlerden kaçının. Cildinizi devamlı nemli tutun. Kuru cilt çabuk kırışır. Uykusuzluktan ve stresten kaçının.

 

Greyfurt ve kereviz suyunu sıkıp karıştırarak için. Cildiniz için çok faydalıdır.
İki patatesi rendenin en ince bölümünde rendeleyin. Suyunu sıkın ve bununla yüzünüzü yıkayın. Geriye kalan posasını gözaltlarınıza ve burun üzeri de dahil olmak üzere yüzünüze yayın. Bu maske cilde yapışıyor, ciltten düşmüyor ve rahatlıkla işinizi yaparken yüzünüzde durabiliyor.
Yarım saat sonra yüzünüzü temizleyin, bu maske sayesinde pürüzsüz ve mermer gibi bir cilde kavuşacaksınız.
Faydaları;
• Sivilceleri engelliyor,
• Ciltteki kırmızılıkları gideriyor,
• Gözaltı morluklarına çare oluyor,
• Burun üzerindeki siyah noktaları temizliyor,
• Cilde dinlenmiş bir görünüm veriyor.
Özellikle dışarı çıkmadan önce yaparsanız , sanki yüzünüze pudra sürmüş gibi oluyor. Bunu her gün yapmak çok faydalıdır.

 

Bazen boyun çevresinde ufak siğil gibi kabarcıklar olur. Olgunlaşmamış ham incir ortasından elle bölünüp çıkan beyaz sıvı bunların üzerine sürülürse döker.

 

Muzu soyunca kabuğunun içini yüzünüze ve elinize sürün. Cildinizin yumuşayıp, parladığına şahit olacaksınız.

 

Yoğurt yüze ve boyna sürülürse cildi canlandırır. Yirmi dakika kalsın cildinizde, sonra da gülsuyuyla silin.

 

Bir tatlı kaşığı süzme yoğurt,yarım çay kaşığı kabonat ve üç damla kadar limon suyunu karıştırın, temiz cildinize sürüp 20 dakika kadar bekledikten sonra peeling yaparak çıkarın. Ilık suyla durulayın. Bu şekilde cildinizi derinlemesine temizlerken, lekelerden de kurtulmuş olacaksınız.

 

Maya maskesi cilde pek iyi geliyor. Yaş mayayı biraz su veya sütle açıp sürün cildinize, iyice kuruduktan sonra yıkayın. Yumuşacık bir cilde sahip olacaksınız.

SAÇLAR:

Saçlarınızı yıkarken suyun içine katacağınız 3-4 kaşık sirke hem kepeği önler hem de saçlarınıza parlaklık verir.

Saç jöleleri ve saç kurutma makineleri saçları döker ve kırılmalarına neden olur. Limon suyu kullanın, belki jöle gibi istediğiniz şekli veremez ama 3-5 yıl sonra saçlarınızın iyice seyrekleşip, dökülmesinden, erkekseniz kel kalmanızdan iyidir. Kurutma makinesi yerine birkaç kez havlu ile iyice suyunu alıp fırçalayarak doğal şekilde kurumasını bekleyin.

imagessaçuzun

Parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız yatmadan önce 100 kez fırçalayın. Kırıkları sık sık temizletin. İki-üç ayda bir düzelttirin veya kısaltın. Kurutulmuş papatyadan yaptığınız çay ve yumurta sarısını karıştırıp masaj yaparak saçlarınıza sürün. 10-15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

Saç dökülmesine karşı bal, karabiber ve soğan ile birlikte macun yapılıp dökülen yere sürülürse fayda sağlar.

 

DİŞLER:

Her yemekten sonra dişler fırçalanmalıdır. Dişler aşağıdan yukarı, yukarıdan aşağı iç kısımlar ise dipten diş ucuna doğru fırçalanırsa dişler arasında kırıntı kalması önlenmiş olur. Şekerli şeyler yenildikten sonra diş mutlaka fırçalanmalıdır. Çünkü şekerin içindeki maddeler dişleri çürütür.

Dişlerinizi fırçalarken fırça üzerine dökeceğiniz biraz tuz veya karbonat dişlere parlaklık verir ve beyazlatır.

Bir parça muz kabuğunun iç tarafı ile 2 dakika dişlerinizi ve etrafını ovun, kabuğun içindeki potasyum, magnezyum ve manganez gibi mineralleri diş içine emer ve onları beyazlatır.

TIRNAKLAR:

El tırnaklarınızı oval, ayak tırnaklarınızı ise düz olarak kesin. Kenarların deriye gömülmesini önlemiş olursunuz. Tırnaklarınız hemen kırılıyorsa ara sıra bademyağı ile ovun.

 

Tırnaklarınızı kestikten sonra mutlaka sabunlu suyla yıkayın ve bir tırnak fırçasıyla fırçalayın. Arkasından da  kolonyalayın. Mikrop kapmasını önlemiş olursunuz.

 

AYAKLAR:

Ayaklarınızı her gün ılık ve sabunlu suyla yıkayın. Havluyla iyice kurulayın, özellikleri parmak araları nemli kalırsa mantara yol açar.

Banyodayken bacaklarınızı soğuk suyla yıkamanız kan dolaşımını hızlandırır. Çıkmadan ayaklarınızı ponza taşı ile ovun. Ölü derilerden kurtulan ökçeleriniz yumuşayacaktır. Çıkınca nemlendirici krem veya ayak bakım kremleri sürmek pamuk gibi yapacaktır.

Topuklarınız kalınlaştı ve pul pul olduysa, çorap giyerken kaçıyorsa, yatarken bol vazelin sürüp üzerine yün çorap giyip yatmak onu yumuşatır.

Ayaklarınızı ılık su ve demli çay karışımında 10 dakika bekletip yıkarsanız ayak kokusundan kurtulursunuz. Ayakkabınızın içine karbonat serpmek kokuyu önler.

Ayakkabı alırken akşam üstü alın. Şişen ayağa göre almak daha iyidir. Çok yüksek topuk ayağı yorar.

Şişen ayaklarınızı sırtüstü yatıp ayağınızın altına 15 cm. yükseklikte bir kırlent koyun. 2o dakika kadar dinlendirin.

Fazla tuzlu yemek ayakların şişmesine neden olur. Sağlığınız için tuzu azaltın. Vücudun günde 20  mg. tuza ihtiyacı vardır. Bunu yemek ve salatalara hiç tuz atmasak da besinlerimizden alırız.

 

Yorgunsanız leğeni sıcak suyla doldurun ve içine 1 kaşık karbonat ekleyin. Ayaklarınızı bu karbonatlı suyun içinde dinlendirerek hem günün yorgunluğunu atabilir, hem de yumuşacık ayaklara kavuşabilirsiniz.

 

SİVİLCELER:

Sivilce oluşumunu engellemek için önce stresten, üzüntüden uzak  durmalıdır. Kuruyemiş, kızartma, acı, ekşi şeyler sivilceye neden olur.

Sivilcelerin üzerine pudra sürülürse veya Visine göz damlası kızarıklığı gider.

Muz kabuğu ve meyvesi doğal antibiyotik etkilidir. Geceleri yatmadan önce yüzünüzü temizledikten sonra sivilcelerin üzerine muz kabuğunu sürtün, sabah kalkıp yıkadığınızda farkı göreceksiniz.

 

Limon suyu eşit oranda su ile karıştırılır ve bu karışımla yüzdeki sivilceler silinirse sivilceler zamanla yok olur.

 

 ZAYIFLAMAK İÇİN:

1 kase yağsız yoğurdun içine 1 çay kaşığı zencefil ,1 çay kaşığı zerdeçal ve 1 çay kaşığı toz tarçın ilave edip karıştırılır. Çok lezzetli olan bu karışım sabah, öğlen ve akşam yemeklerden önce aç karna olmak üzere 3 kez yapıp yenir. Üzerine 2 bardak su içilir. Yoğurdun tok tutma özelliği ve su ile birlikte midede yer kaplayarak daha az yemeye neden olduğundan faydalı bir karışım. Ayrıca yoğurt ve baharatların vitamin ve mineralleri sayesinde vücudunuzu da kuvvetlendirir.

Makale Kategorileri:
GÜZELLİK

Yoruma kapalı.

////// Rastgele Gönderiler