Hayal Yemekler

CİLT BAKIMI VE MASKELER

 

güzellik

 

CİLT BAKIMI

     Cilt bakımı için mutlaka uzmanına gidilmesi gerekir. Burada yazılanlar sadece doğal maddeler kullanarak yapılan yardımcı ürünlerdir. Cildinizi korumak için ucuz ve kalitesiz ürünler kullanırsanız yarar yerine zarar elde edersiniz. Özellikle kullanılan makyaj malzemeleri bir çok kimyasal madde içeren, çoğu zararlı ürünlerdir. Cildinizin canlı, parlak kalması ve çabuk kırışmaması için bu tür ürünlerden uzak durmalısınız. Mutlaka uzmanlarca tavsiye edilen, dermatolojik testten geçirilmiş ürünleri kullanmalısınız.

Özellikle kuru ciltler bakım gerektirir. Haftada yada 15 günde bir maske uygularsanız cildinize gerekli yardımı yapmış olursunuz. Yağlı ciltler için buhar banyosu, normal ciltler için, salatalık, şeftali ve çileği ezip maske yapmak yeterlidir. Salatalık gerginleştirir, çilek ve şeftali yüzünüzün daha taze ve canlı görünmesini sağlar.

 

Hem yan etkisi olmayan hem de evde hazırlayabileceğiniz birkaç tarif:

 

maske

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MASKELER:

 

BALLI MASKE: 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yumurta akı. Yumurta kar haline gelene kadar çırpılır. Bal ve pirinç unu eklenir.Yedirilerek yüze sürülür. 10 dakika bekletilip ılık su ile yıkanır. Bu maske cildi yumuşatır, parlak bir görünüm verir.

 

CEVİZ MASKESİ: 4 ceviz içi  iyice dövülür. Üzerine bir yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı portakal suyu, 4 yemek kaşığı süt katılır. Yüze sürülüp masaj yapılır. 10 dakika sonra ılık su ile yıkanır. Bu maske pul pul olan ciltleri yumuşatır, canlandırır, pürüzsüz hale getirir.

 

MUZ MASKESİ: a) 1 yemek kaşığı ezilmiş muz 1 yemek kaşığı bal birlikte karıştırılır. Cilde masaj yaparak yedirilir. 2-3 dakika bekledikten sonra ılık su ile yıkanır. Cildi kuru olanlar için ideal bir maskedir.

 

b) 1 muzu ezip içine 1 tatlı kaşığı taze süt kaymağı eklenir. Cilde yedirerek sürülür. 20 dakika sonra ılık su ile yıkanır. Yorgun ciltleri canlandırmada bire birdir.

c) 1 muzu ezip 1 adet yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı krema ile karıştırdıktan sonra yüzünüze sürüp 15 dakika bekletilir. Sonrasında ılık su ile cilt yıkanır. Kuru ciltler için idealdir.

PORTAKAL MASKESİ: 1 çay bardağı portakal suyunun içine 1 çay kaşığı yoğurt koyup çırpın. Bu karışımı yüzünüze yedirerek sürün. 5 dakika sonra ılık su ile yıkayın. Size ferahlık verecek cildiniz serinleyecektir.

 

YOĞURT MASKESİ: 3 tatlı kaşığı taze yoğurt ile 3 iri çileği iyice ezin veya blenderden geçirin. Bu karışımı göz çevresi hariç yüzünüze sürün. 10 dakika sonra ılık su ile temizleyin. Ciltteki ölü tabakaları döken bu maske aynı zamanda besler ve temizler.

 

DOMATES MASKESİ: 1 domatesin kabukları soyulup ezilir. İçine 2 tatlı kaşığı toz halinde dövülmüş badem katılır.Yüze yedirerek sürülür. 10 dakika sonra ılık su ile yıkanır. Daha sonra nemlendirici sürülür.

 

ELMA MASKESİ: 1 elmayı kabuğu ile rendeleyin veya dilimleyin. Yüzünüze yerleştirin. İçindeki E vitamini hücreleri yeniler, cildinizi canlandırır ve parlaklık verir.

 

PATATES MASKESİ: Haşlanmış patatesin ¼ ini ezip içine 2 damla zeytinyağı damlatarak karıştırın. Bunu yedirerek yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık su ile temizleyin. Yüzünüzdeki sivilcelere ve deri kabarıklıklarına iyi geldiğini göreceksiniz.

 

BADEMYAĞI MASKESİ: 1 yumurta sarısı üzerine 1 kahve kaşığı bademyağı ekleyip karıştırın. Bir gazlı bez üzerine bunu yayıp yüzünüze ve boynunuza uygulayın. 15 dakika bekleterek ılık su ile yıkayın. Bu maske cilt kuruluğu yağ eksikliğinden gelenler için idealdir.

 

KAYMAK  MASKESİ: 1 çorba kaşığı süt kaymağını yarım kahve kaşığı portakal suyu ile karıştırıp yüzünüze sürün. 15 dakika bekledikten sonra temizleyin. Cilt kuruluğu bünyenizdeki su eksikliğinden geliyorsa bu maske çok faydalıdır.

Makale Etiketleri:
·
Makale Kategorileri:
GÜZELLİK

Yoruma kapalı.

////// Rastgele Gönderiler