Hayal Yemekler

mineraller

Hangi mineral vücudumuzda ne görev üslenir? Bunları hangi besinlerden sağlarız?

 

Resim 1826

 

Kalsiyum:         Kemik, diş, kas, sinir ve dokular. Kalp ritmini düzenler, kandaki kolesterolü düşürür. Kalsiyum kemikler ve diş sağlığı için önemli bir mineraldir. Kas kasılması, kanın pıhtılaşması, sinir sisteminde uyarıların iletilmesinde görevlidir. Kalp sağlığının korunmasında, kan basıncının dengelenmesinde etkilidir. Bazı hormonların salınımını düzenler. Enzimlerin işlevlerini yapabilmeleri için gereklidir. Süt, yoğurt, et, peynir, ekmek, ıspanak, kuzukulağı, kivi, brokoli, kuşkonmaz, susam,badem, kireçli suda bulunur.

 

Sodyum:          Vücudun su dengesi. Kas ve sinir faaliyetleri. Tuz olarak yemeklerde kullanılır. Ama mümkün olduğunca az kullanmalıdır. Kivi,füme et, süt, süt ürünlerinde bulunur.

 

Kayısı dalı

 

Potasyum:        Vücuttaki su oranını dengeleneme, kanı sulandırma, hücreler. Süt, patates, neskafe, meyve ve sebze suları, domates, kayısı, lahana, kuzukulağı, kuru erikte vardır.

 

 

 

Resim 1780

 

Magnezyum:     Enerji metabolizması, kemik ve kas ve enzim işlevleri. Sebzelerde, bademde, cevizde, fındıkta, kuru fasulye, muz, kakao, kivi, bitkisel yağlar, susam, bal kabağı, maden suyu ve soya fasulyesi filizinde bulunur.

 

Demir:              Yorgunluk giderme, cilde renk verme, oksijen nakli, alyuvar hücreleri için hemoglobin sentezi. Et, sakatat, pırasa, turp, yumurta sarısı, buğday, yulaf, çavdar, tahin, pekmez, kayısı, kuru üzüm, kuru erik, kuzukulağı, tere, kivi ve çikolatada bulunur.

 

Resim 1854

 

 

Bakır:               Alyuvar hücreleri oluşumu, enzim işlevleri. Karaciğer, fındık, ceviz, badem, buğday ve bezelyede bulunur.

 

ayçiçeği

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çinko:              Eklemle, dokular ve bağışıklık sistemi. Yaraların iyileşmesi. Et, kepekli un, baklagiller, kabuklu deniz ürünleri, yağlı tohumlar, süt ve ürünleri, bira mayası, kuzukulağı ve soyada bulunur.

 

ıspanak1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İyot:                 Troid bezi işlevleri. İyotlu tuz, sarımsak, ıspanak, tere, şalgam ve deniz ürünlerinde bulunur.

 

et haşlaması1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kobalt:            Kan hücrelerini düzenleme. Et ve süt ürünlerinde bulunur.

 

 

Resim 1805

 

 

Kükürt:            Kemik ve hücreler, bağ doku, tırnak, ve deri. Havuç, hurma, maydanoz, soğan, sarımsak, et, süt, peynir, incir, lahana, muz, tavuk eti, yumurta, balık, fındık, fıstıkta bulunur.

 

Resim 1850

 

 

Fosfor:             Kemik, diş, kas ve sinir hücrelerinin sağlığı. Tere, turp, salatalık, soya, havuç gibi sebzeler ile süt, yoğurt, peynir, kabak çekirdeği, kuzukulağı, tere, karnabahar, sert kabuklu meyveler, yağlı tohumlar (ayçiçeği gibi), et ve balıkta bulunur.

 

Flüor:               Diş koruması. Florlu su ile yapılan çayda ve somon balığında bulunur.

 

Resim 1869

 

Manganez:       Karbonhidrat ve yağ metabolizması, bağ dokuları ve kemikler, enerji üretimi. Arpa, fasulye, kahve, avokado, buğday kepeği, baklagiller, kestane, fındık, buğday, bezelye, zencefil, ananas, ceviz, yer fıstığı, ıspanak, tere gibi yeşil sebzelerde bulunur.

 

sarımsak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Selenyum:        Yeni hücre oluşması, bağışıklık sistemi. Soğan, sarımsak, kırmızı biber, et, kümes hayvanları, deniz mahsullerinde bulunur.

 

Kayseri 7th October 2008 kabuğu kalın

 

 

Krom:              İfrazat sistemlerinin çalışması. Patates, mısır, pirinç, et, yer fıstığı, üzüm suyu, süt, peynir, yumurta, tavuk etinde bulunur.

 

kuruyemişler

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Folik asit:         Sinir sistemi, kan ve doku oluşumu, alzhemier, bazı kanser türlerine karşı ve hamilelikte fetusu deformasyonlardan koruyucu rol oynar. B9 vitaminidir. Yeşil yapraklı sebzeler(marul, karnabahar, ıspanak, lahana, brokoli), şalgam, bezelye, bamya, bulgur, pancar, kuruyemişler, avakado, fasulye mercimekde bulunur.

 

incir..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niasin:             Hücrelerde enerji üretimi, cilt ve sinir sistemi işlevleri. B3 vitaminidir. Et, süt, yumurta, peynir, patates, incir, ton balığı, kahvede bulunur.

 

doMates

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Beta karoten:   Göz ve cilt, kemik gelişimi ve bağışıklık sistemi. Karpuz, kabak, mısır, domates, havuç, dolma biber, kayısı, patates ve bal kabağında bulunur.

 

Makale Etiketleri:
· · · · · · · · · · · · · ·
Makale Kategorileri:
VİTAMİNLER

Yoruma kapalı.

////// Rastgele Gönderiler